Steaua a învins pe final ultima clasată, prin ”dubla” lui Maicon

Steaua și-a conservat locul al patrulea în clasament după ce a învins chinuit ultima clasată.

Steaua a învins cu 2-1 Sportul Studențesc, după un meci în care a jucat foarte slab. A trebuit să intre pe teren Maicon, în ultimele 18 minute, pentru ca elevii lui Sorin Cârțu să aibă ocazii de poartă.

Irimia deschisese scorul pentru ”lanterna roșie” a campionatului, în minutul 62, dar Maicon a întors scorul cu o ”dublă”, în minutele 80 și 86. La ambele reușite ale brazilianului, fundașii gazdelor au dat impresia că se feresc de minge. Prezent la meci, Gigi Becali a rămas până la sfârșit, în ciuda obiceiului său de a pleca mai repede, iar la golul victoriei camerele TV l-au arătat mai degrabă eliberat, decât bucuros.