Următoarele săptămâni vor aduce precipitații semnificative în mai multe zone din țară, potrivit estimărilor făcute de meteorologii de la Administrația Națională de Meteorologie.
Temperaturile cresc de miercuri și maximele ajung până la 32 de grade Celsius în săptămâna care urmează, informează meteorologii.
Meteorologii au emis, vineri, două avertizări Cod galben de ploi şi vânt, care vizează cea mai mare parte a ţării, valabile până sâmbătă seara.
Meteorologii anunţă vreme în general însorită pentru acest sfârşit de săptămână, la Cluj, însă pot apărea averse de ploaie şi furtuni.
Meteorologii au emis avertizare cod galben de de instabilitate atmosferică pentru mai multe județe din țară, în intervalul 31 iulie - 1 iulie
Meteorologii au anunţat cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, în toată ţara.
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o prognoză meteo valabilă până la sfârșitul primei săptămâni a lunii iulie.
Meteorologii anunţă manifestări de instabilitate atmosferică în toată ţara.
Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a emis noi atenţionări Cod galben de inundaţii.