Val de viroze după frigul din ultima săptămână. Clujul, printre zonele cu cele mai multe cazuri de gripă
- Scris de Ziua de Cluj
- azi, 14:14
- Sănătate
- Ascultă știrea
În ultima săptămână, numărul cazurilor de infecții respiratorii a fost cu peste 34% mai mare față de săptămâna anterioară.
Vremea rece din această perioadă a dus la creșterea numărului de viroze și gripă. Potrivit INSP,în săptămâna 13.04.2026 – 19.04.2026 au fost raportate 53.283 de cazuri de infecții respiratorii (gripă clinică, infecții acute ale căilor respiratorii superioare și pneumonii), ceea ce reprezintă o creștere de 34,1% față de săptămâna anterioară.
În ceea ce privește gripa clinică, au fost raportate 323 de cazuri la nivel național, în creștere față de săptămâna anterioară. Cazurile au fost semnalate în 24 de județe, iar cele mai multe au fost în Botoșani (87), Cluj (58) și Satu Mare (53), ceea ce plasează județul Cluj în topul zonelor afectate.
Pe lângă acestea, au fost înregistrate 13 cazuri de infecții respiratorii acute severe (SARI), în scădere față de săptămâna precedentă, precum și 8 cazuri confirmate de gripă prin teste de laborator, dintre care unul cu virus gripal AH3 și șapte cu virus gripal A nesubtipat.
De la începutul sezonului, la nivel național au fost confirmate 2.026 de cazuri de gripă prin analize de laborator, majoritatea fiind infecții cu virus gripal A. În toate cazurile de virus AH3 secvențiate, a fost identificată subclada K.
De asemenea, până la data menționată au fost înregistrate 90 decese confirmate cu virus gripal, dintre care 11 în județul Cluj - cele mai multe din țară după județul Buzău (14) și la egalitate cu municipiul București.











