Elevii claselor a VIII-a au susţinut simularea evaluării naţionale la matematică, iar cei din clasele a XI-a şi a XII-a dau proba obligatorie a profilului.
Ion Iliescu a ajuns, joi dimineaţă, la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, surse judiciare declarând că fostul preşedinte al României a venit pentru audieri în dosarul Revoluţiei.
O adolescentă în vârstă de 15 ani a murit, miercuri seara, după ce, în timp ce îşi făcea un selfie cu prietenii la etajul nouă al unui imobil din centrul Sibiului, s-a rupt balustrada şi a căzut.
Un colet care conţinea un dispozitiv exploziv a fost primit miercuri, prin poştă, la sediul Ministerului german de Finanţe, afirmă surse din cadrul serviciilor de securitate citate de presa germană.
Preşedintele executiv al UDMR, Porcsalmi Balint, a cerut amplasarea unor plăcuţe multilingve la intrările în Cluj-Napoca, în limbile română, maghiară şi germană, considerând că ar fi un semn de egalitate şi fraternitate, o dovadă vie a libertăţii tuturor clujenilor.
Un tânăr, membru PPMT, a fost amendat pentru că purta steagul neoficial al Transilvaniei la manifestările comemorative de Ziua Maghiarilor de Pretutindeni de la Cluj. O altă persoană a primit avertisment.
Peste 500 de etnici maghiari au pornit, miercuri, într-un marş pe străzile municipiului Cluj Napoca, pentru a comemora Revoluţia maghiară din 1848, ei cântând cântece patriotice din perioada paşoptistă.
Robert Kelly, profesorul care a fost întrerupt săptămâna trecută de copiii săi în transmisiune directă la BBC, a vorbit la acelaşi post despre incidentul care i-a transformat familia în superstaruri.
Ziua Unirii Basarabiei cu România va putea fi marcată prin organizarea de evenimente şi manifestări publice şi cultural-ştiinţifice dedicate acestei sărbători.