Furtuna care s-a abătut marţi seară deasupra Clujului a măturat tot ce i-a ieşit în cale şi a îngreunat circulaţia auto în mai multe zone din oraş.
Râurile din 19 bazine hidrologice se află sub cod galben de inundaţii de vineri de la prânz până sâmbătă după-masa, anunţă Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA).
Hidrologii au emis o atenţionare valabilă, în intervalul 30 mai - 1 iunie, pentru bazinul hidrografic Someş-Tisa, cu precădere arealele montane din judeţele Cluj, Maramureş, Bistriţa-Năsăud, râul Crasna şi afluenţii în judeţul Sălaj.
Mai multe podeţe şi drumul forestier din comuna Măguri Răcătu au fost distruse de viitură. Albia cursului de apă Păltiniţa, afluent al Someşului Rece, a crescut cu 2 metri faţă de cota normală. Clujul s-a aflat marţi sub cod galben de ploaie.
Meteorologii au emis cod galben de ploi pentru judeţul Cluj, valabil în intervalul 14:20-16:00. De asemenea, hidrologii au emis o avertizare de inundaţii ce vizează râul Someş Mic pe teritoriul judeţului.
O persoană a fost prinsă de viitură pe raza satului Ciuleni, din comuna clujeană Mărgău.
Încep lucrările de amenajare şi consolidate a Someşului Mic împotriva inundaţiilor, pe raza municipiului Cluj-Napoca, a anunţat astăzi Administraţia Naţională “Apele Române”. Investiţie este de 56 de milioane de euro.
Atenționarea de cod galben de ploi a fost extinsă pentru cea mai mare parte a țării. Vor fi averse, descărcări electrice, intensificări ale vântului și izolat grindină. Hidrologii au emis deja cod galben şi portocaliu de inundații pentru mai multe județe din țară.
Fostul premier Emil Boc i-a ironizat miercuri pe membrii guvernului Ponta.