Două medalii de aur pentru Noemi Ciorap la Mondialele din Turcia pentru persoane nevăzătoare

Înotătoarea Noemi Ciorap, de la Liceul pentru Deficienţi de Vedere din Cluj-Napoca a obţinut două medalii de aur, la Campionatele Mondiale organizate între 1-10 aprilie de Asociaţia Internaţională a Sporturilor pentru persoane nevăzătoare.

Competiţia s-a desfăşurat în Antalya, Turcia.

Sportiva clujeancă a obţinut, la categoria S 13, două medalii de aur la probele 100 de metri fluture şi 50 m spate, dar şi o medalie de argint la proba 50 de metri fluture.

Un alt înotător, Ciorap Samuel, a obţinut, la categoria S 12, medaliile de argint la proba de 50 de metri bras, la clasa S12, la proba 200 de metri bras, 100 m bras, dar şi două medalii de bronz, la 100 m spate şi 50 m spate.

Petrişor Prundaru a obţinut o medalie de bronz şi un loc IV, în timp ce Valentin Velecico a obţinut un loc 4.

De precizat că echipa de înotători a Liceului pentru dEficienţi de Vedere din Cluj este coordonată de Emese Maniu.

La competiţie au participat înotători din 22 de ţări, între care Belarus, Brazilia, Bulgaria, Columbia, Germania, SUA, Rusia, România.