„U" Jolidon, învinsă în Supercupa României

„U
După ce a pierdut primul joc oficial al sezonului cu HCM Roman (25-26), „U" a fost învinsă şi în Supercupa României.

HCM Baia Mare a cucerit primul trofeu al sezonului 2013-2014, vicecampioana învingând-o pe "U" Jolidon cu 33-28 (14-12) în Supercupa României la handbal feminin. Principala marcatoare din tabăra învingătoarelor a fost Ada Nechita, cu 8 goluri, iar cea mai bună de pe teren a fost portăriţa Paula Ungureanu, care a avut 16 intervenţii reuşite, inclusiv două aruncări de la 7 metri apărate. Pentru Supercupa României s-au duelat în acest an câştigătoarea ediţiei trecute a Cupei României, HCM Baia Mare, şi ocupanta locului 3 în campionat, "U" Jolidon Cluj (în lipsa echipei Oltchim). Debutul jocului a fost echilibrat, după primul sfert de oră tabela indicând 8-8, însă clujencele au condus şi la 3 goluri diferenţă (4-7 în min. 10). Finalul primei reprize a aparţinut însă băimărencelor, care au plecat la vestiare cu un avantaj de 2 goluri. În repriza secundă pe teren s-a aflat o singură echipă, HCM Baia Mare distanţându-se la 7 goluri în minutul 45 (24-17). Finalul le-a aparţinut tot celor de la Baia-Mare, care s-au impus cu 33-28.

HCM Baia Mare - "U" Jolidon 33-28 (14-12)

Sala Rapid din Bucureşti: 500 spectatori

HCM Baia Mare: Ungureanu (14 int. + 2 de 7m apărate), Băbeanu (3 int.) - Nechita 8, Geiger 5 (2), Pîrvuţ 4, Szucs 4, Tătar 3, Tănasie 3, Oltean 2, Rudics 1, Marin 1, Diniş Vârtic 1, Ghionea 1, Bondar, Tomescu, Maior Paşca.

"U" Jolidon: Măzăreanu, Enache - Chintoan 6, Tivadar 7 (5), Ani Senocico 5 (1), L. Popa 5 (4), Florea 2, Mihai 2, Tetean 1, Lup, Boian.

Arbitri: Diana Florescu (Piteşti) şi Anamaria Duţă (Bucureşti)