Clipul de promovare al Festivalului Internațional de Film "Comedy Cluj" reprezintă o parodie
după monologul lui Robert De Niro, din Taxi Driver. Filmuleţul este semnat de Laviniu Lazăr, realizatorul video-ului "Cluj-Napoca, The Heart of Transylvania".
Naţionalul clujean a inaugurat, săptămâna aceasta, un spaţiu de joc neconvenţional în fosta locaţie "Art Cafe". Mâine seară, clujenii vor putea lua parte la cel de al doilea spectacol organizat în noul spaţiu artistic: "DADA Trans iT", cu Ionuţ Caras şi Cristian Grosu, în regia Aristiței Albăcan.
Filmele tinerei generații de regizori ruși vor fi proiectate, timp de o săptămână, la Casa TIFF. Evenimentul se înscrie în cea de a doua ediție a Festivalului de film rusesc KINO.
Banii alocaţi evenimentelor culturale din Cluj-Napoca vor fi direcţionaţi de anul viitor cu prioritate către cele „8-9” evenimente de anvergură din municipiu, restul sumelor urmând să fi atribuit evenimentelor mai mici. În 2012 Consiliul Local a alocat pentru evenimente culturale, sociale şi de tineret 1,93 milioane de lei.
Expoziţia, deschisă în perioada 5 - 31 octombrie, de luni până vineri, între orele 10-16, cuprinde 44 de fotografii selectate dintre negativele pe sticlă din patrimoniul muzeului Etnografic al Transilvaniei.
Toamna Muzicală Clujeană, unul dintre cele mai importante festivaluri internaţionale de muzică clasică din România, va vea loc în perioada 5-26 octombrie.
Lungmetrajul danez "Oricum te iubesc", în regia lui Susanne Bier, deschide maratonul de filme de la Comedy Cluj. Gala de deschidere a festivalului va avea loc vineri, 12 octombrie, la ora 19, la Cinema Victoria.
După Kido, a venit rândul celuilalt component al trupei Personal să lanseze un proiect solo.
Filiala Kogălniceanu a bibliotecii judeţene "Octavian Goga" Cluj a fost inaugurată astăzi. Biblioteca este este situată pe strada cu acelaşi nume, la numărul 7, în centrul istoric al Clujului, într-un imobil monument istoric - Palatul Teleki.