Fostul ministru al Justiţiei, deputatul PSD Florin Iordache, a declarat, joi, că pragul valoric de la care abuzul în serviciu este incriminat poate fi majorat de la 200.000 lei, cât stipula OUG 13, la 400.000 de lei, el opinând că acest lucru ar putea fi statuat de MJ prin Ordonanţă.
La conferinţa de presă organizată la Roland Garros după victoria cu Elina Svitolina, pe lângă impresiile despre meciul în care a revenit senzaţional de la 3-6 şi 1-5, Simona Halep a dezvăluit că la final a avut o discuţie savuroasă cu Ion Ţiriac.
Teoria că omul modern a evoluat din zona estului Africii, în urmă cu 200.000 de ani, este pusă la încercare de descoperirea extraordinară a unor fosile umane descoperite într-o mină din Maroc.
Alegerile anticipate riscă să afecteze planul Londrei de efectuare a negocierilor cu Uniunea Europeană, iar rezultatul scrutinului ar putea pune sub semnul întrebării chiar decizia de scoatere a ţării din Blocul comunitar.
Legea nr. 321/2009, care prevede între altele obligativitatea ca minimum 51% din produsele alimentare distribuite în reţelele de retail să fie româneşti, va încuraja formarea lanţurilor scurte de aprovizionare prin parteneriate între producători şi comercianţi.
Serviciul de Informaţii Externe (SIE) nu comentează "afirmaţiile publice ale personalităţilor politice", însă a trimis Comisiei parlamentare de control punctul său de vedere referitor la "speţa" Dragnea-Chirică-SIE, a comunicat, miercuri, SIE.
Simona Halep (locul 4 WTA) a învins-o, miercuri, pe Elina Svitolina (Ucraina, locul 6 WTA) cu 3-6, 7-6, 6-0 în sferturile de finală de la Roland Garros.
DIICOT a început urmărirea penală in rem în dosarul privind arhiva SIPA. Cercetările au fost demarate ca urmare a unei plângeri pe care a depus-o judecătorul clujean Cristi Danileţ.
Liderul PSD, Liviu Dragnea, a fost întrebat miercuri dacă trebuie pus un prag anume pentru abuzul în serviciu, el arătând că nu se pricepe la acest aspect şi că specialiştii trebuie să se pronunţe asupra valorii efective.