Prim-vicepreședintele liberalilor, Rareș Bogdan, a spus că în recentele discuții contradictorii din interiorul PNL președintele Klaus Iohannis nu s-a implicat, ci doar vrea ca „noi să guvernăm” și „să modernizăm România”.
Vicepreședintele PNL l-a atacat pe Orban în cadrul unui interviu zilele trecute, însă singurul lucru pe care l-a spus şi îl regretă este expresia „i s-a umflat capul”.
Primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, a declarat, marţi, că nu îşi doreşte o funcţie în PNL, iar un Congres statutar reprezintă momentul pentru a se discuta "instituţional" ce trebuie făcut cu partidul.
Vicepreşedintele PNL Gheorghe Falcă susține că liderul liberalilor, Ludovic Orban, trebuie tratat ca un om politic responsabil, în condiţiile în care 'a reuşit să dea jos Guvernul Dăncilă' şi şi-a asumat o guvernare de care "toţi fugeau".
Preşedinţii Senatului şi Camerei Deputaţilor, Anca Dragu şi Ludovic Orban, s-au vaccinat marți împotriva COVID-19.
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe spune că își va da demisia din PNL, dacă nu vor pleca nume precum fostul premier, Ludovic Orban, de la conducerea liberalilor.
Rareş Bogdan, Robert Sighiartău şi alţi membri ai aripii progresiste din partid i-au declarat război şefului PNL şi îi cer public demisia.
Președintele Camerei Deputaților și președinta Senatului sunt programați la ora 10,00.
Secretarul general al PNL, Robert Sighiartău, a afirmat, luni, că este nevoie de o schimbare la vârful partidului, deoarece lucrurile n-au mai funcționat în ultimul an.