România importa joi dimineaţa peste 1.000 de MW pentru a-şi asigura consumul de energie, care se ridica la aproape 8.000 de MW, în timp ce producţia naţională nu depăşea 6.960 de MW.
Guvernul a introdus taxa pe lăcomie, dar la ROBOR mai mare de 2%, faţă de 1,5%, cât era în propunerea iniţială. Toate companiile din energie şi telecom vor fi taxate pe cifra de afaceri.
Probabil cea mai sigură metodă prin care puteți pierde în greutate.
Grupul german E.ON a anunțat că va angaja studenți din ultimul an de licență sau de masterat la Cluj în cadrul unui program destinat absolvenților de studii tehnice, economice și de resurse umane.
Dacă în România majoritatea oamenilor trecuți de o anumită vârstă iau considerabil în greutate, arată îmbătrâniți și sunt lipsiți de energie, în alte țări lucrurile nu stau deloc așa.
Prețul mare vine în contextul în care producția de energie eoliană, cea mai ieftină, este pe minus. Cu alte cuvinte, în loc să producă, turbinele eoliene din România consumă energie.
Presedintele PNL, Ludovic Orban, critica decizia de marti a conducerii Camerei Deputatilor de a nu trimite plenului spre dezbatere motiunea simpla depusa de liberali pe domeniul energiei, el denuntand "un precedent periculos, un atac impotriva democratiei, respectiv negarea dreptului Opozitiei parlamentare de a se exprima critic la adresa Guvernului."
Liberalii depun, marți, la Camera Deputaților, moțiunea simplă împotriva ministrului Energiei, Toma Petcu, intitulată "România în beznă. PSD fură curent", a anunțat vicepreședintele PNL Virgil Popescu.
ANRE a stabilit majorări de preţuri nu doar pentru gaze, ci și la energie electrică. De la 1 octombrie curentul electric pentru populație se scumpește cu 5%, potrivit unui comunicat oficial al ANRE.