Muzeul Etnografic al Transilvaniei organizează, în perioada 1 iulie-29 august, o tabără de vară, destinată copiilor cu vârsta între 6 şi 16 ani.
Trei band-uri româneşti au fost pe placul legendarului Billy Idol. Concertul va avea loc în data de 30 iulie, în Piaţa Unirii.
Peste 79.000 de participanţi din ţară şi străinătate au făcut să vibreze Castelul din Bonţida timp de patru zile, 11.000 de oameni au umplut spaţiul amenajat pentru camping, în timp ce site-ul festivalului a fost accesat de 50.000 de vizitatori unici.
Teatrul Maghiar de Stat Cluj închide stagiunea 2013/2014 duminică, 29 iunie de la ora 19.00 cu premiera absolută a spectacolului Serena in X-tremis, primul musical scris de autorii americani Stephanie Robinson, Theodore Shank şi Adele Edling Shank.
Primul concert al festivalului va fi susținut vineri, 4 iulie, de către Luz Azul, trupă de bossa nova din Belgrad, Serbia.
Artiştii Florin Piersic și Marcel Pavel vin la Gala caritabilă a Berăriei Culturale, organizată de jurnalistul Ion Novăcescu.
„Sunteți cel mai tare public în fața căruia am cântat anul acesta", a spus Simon Green, a.k.a. Bonobo, la finalul unui recital care a umplut până la refuz spațiul generos din fața scenei principale Electric Castle.
Două zile de festival au reprezentat doar încălzirea pentru "electrici". Sâmbătă fiind, numărul lor a fost covârșitor. Soarele s-a arătat printre nori după masa, așa că toate zonele de fun și chill-out au fost luate cu asalt. Seara s-a lăsat agale pe mix-urile românilor de la Silent Strike, iar apoi acompaniată de vocea lui Bogdan Mezofi de la Grimus.
Premiera absolută a spectacolului Caravaggio Terminal, un proiect de Robert Woodruff şi András Visky, va avea loc marți, 24 iune, ora 20.00, în Sala Studio a Teatrului Maghiar de Stat Cluj